27.05.2016 tarihindeki yardım tutanağı

27.05.2016 tarihinde Cuma namazını müteaki.......

2016 yılı hac semineri

2016 yılı Hacca gidecek olan Hacı adaylarına 09.......

Yağmur duaları 2016

2016 yılı yağmur duaları devam ediyor. Karaağa&.......

2016 yılı Kutlu Doğum Haftası

  2016 yılı Kutlu Doğum Haftası m.......

Gençlerle Başbaşa

İlçe Müftülüğü uzman.......

Cami Kitaplıkları/Kütüphaneleri

  A-B GRUBU VE ÜNİVERSİTE C.......

sabah namazı buluşması

Lüleburgaz Müftülüğü o.......

Oklalı Köyüne Kur'an Kursu açıldı

Oklalı Köyünde Kur'an Kursu a&cce.......

 • 27.05.2016 tarihindeki yardım tutanağı

 • 2016 yılı hac semineri

 • Yağmur duaları 2016

 • Mayıs Ayı Hutbeleri

 • 2016 yılı Kutlu Doğum Haftası

 • Gençlerle Başbaşa

 • Cami Kitaplıkları/Kütüphaneleri

 • Şubat Ayı Hutbeleri

 • sabah namazı buluşması

 • Oklalı Köyüne Kur'an Kursu açıldı

Yaz Kuran kursuna öğrenci kayıt

 Yaz Kur’an kursları, 23 Haziran–22 Ağustos 2014 tarihleri arasında aşağıda belirtilen dönemler halinde ve kur esasına göre gerçekleştirilecektir:
I.Dönem: 23 Haziran – 11 Temmuz 2014 (16-25 haziran arasında ) 
II.Dönem: 14 Temmuz –01 Ağustos 2014 (14-17 Temmuz arasında)
III.Dönem: 04 Ağustos –22 Ağustos 2014 (04-07 Ağustos arasında)
Yaz kuran kursana katılan öğrenciler bilgileri öğreticiler tarafından 
ehys.diyanet.gov.tr                                                                                                      
Bu adrese girilecektir. 
Açılan sayfada kullanıcı adı olarak öğretici kendi T.C sini, parola olarak İKYS ŞİFRESİNİ  ve güvenlik kodunu girdikten sonra giriş butonuna basılacaktır.
Açılan sayfada sol köşede  
Kuran Kursu Hizmezleri - Eğitim Türleri -Yaz Kuran Kursu - Öğretici ve Kursiyer İşlemlerine basılacaktır.
Açılan sayfada

Anket Doldurulacaktır. sonra gelen sayfada

Kurs tanımlaya basılacak  Açılan sayfada

Vakit seçildikten sonra kaydete basılacak. Açılan sayfada

Kursiser işlem yazan yere basılacak açılan ekranda öğrenci T.C. no girildikten sonra okuyacagı kur, Öğrenim Durum/Sınıf seçilecek ve ekle butonuna basılacaktır. (öğrenim durumu doğru yazılmalıdır)

No: kaydedeceğiniz bütün öğrencilerin kayıtını yaptıktan sonra onaya gönderin. Müftülük tarafından onaylandıktan sonra Ek-9'dan 2 nüsha olarak çıkarılacak önce personel imzalayacak sonra Müftü beye imzalatacak birini görevli olduğu yerde saklayacak diğerini müftülüğe teslim edilecektir. 

 

Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
Yaz Kuran Kursu Evrakları
 
 

 

 

VEDA HUTBESİ

VedaHutbesi

"Ey insanlar!

"Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamıyacağım.

"İnsanlar!

"Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur

"Ashabım!

"Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizin yaptığınız olayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

"Ashabım!

"Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.

"Ashabım!"

"Dikkat ediniz, Cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu Iyas bin Rabia'nın kan davasıdır.

"Ey insanlar!

"Muhakkak ki, seytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.

"Ey insanlar!

"Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izininiz olmadıkca evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey mü'minler!

"Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukca yolunuzu hiç şasırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-ı Kerim ve Peygamberin (a.s.m) sünnetidir.

"Mü'minler!

"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslümana kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse başkadır.

"Ey insanlar!

"Cenab-ı Hakk her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirascıya vasiyet etmeye lüzüm yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle, Allah'ın, meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın. Cenab-ı Hakk, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şehadetlerini kabul eder.

"Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

"Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:

 • Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.

 • Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.

 • Zina etmeyeceksiniz.

 • Hırsızlık yapmayacaksınız.

 • "İnsanlar Lâilahe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allah'a aittir.

  "İnsanlar!

  "Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?"

  Saheb-i Kiram birden şöyle dediler:

  "Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye şehadet ederiz!"

  Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şehadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:

  "Şahid ol, yâ Rab! Şahid ol, yâ Rab! Şahid ol, yâ Rab!"